2 u 1: Elvis Berton i Rolf Laven

Datum otvorenja: 02.06. 2015. u 19:00
Vrijeme održavanja izložbe: 02.06. - 01.07.2015.
Mjesto održavanja izložbe: pazinski Kaštel

Povodom obilježavanja Dana Grada Pazina u pazinskom je Kaštelu, u organizaciji Muzeja grada Pazina, otvorena likovna izložba "2 u 1" pazinskog likovnog umjetnika Elvisa Bertona i bečkog kipara Rolfa Lavena. Osim rezultata zajedničke suradnje - desetak slika u tehnici akrila na platnu, izloženi su i samostalni radovi oba autora, među kojima se nalazi i hvaljena Bertonova vizualno-zvučna instalacija Sedam gladnih godina, slike iz njegovih recentnih ciklusa Ptice, Prije kiše i Sjećanja na Tourves kao i instalacija Bijeli čempresi, te izbor skulptura i slika iz Lavenove višegodišnje karijere.
Iz predgovora Marije Ivetić:
...Sudjelovanje u umjetničkoj koloniji u čudesnoj, očaravajućoj Provansi za Bertona je značajno razdoblje, ne po dužini trajanja već po refleksijama na njegovo likovno stvaralaštvo. Ostvaren je spomenuti ciklus Sjećanja na Tourves i serija slika realiziranih novim "kooperativnim" postupkom s Rolfom Lavenom. Svjedočenjem Bertona započeli su intuitivno, bez predodžbi i zamisli, ne naslućujući i ne predviđajući kompoziciju. Dakle, sve je bio eksperiment, ponukan sukladnošću osobnih likovnih izraza, produžen i nastavljen tijekom kasnijih sudjelovanja na umjetničkim simpozijima i susretima u inozemstvu, pa i u Bertonovu ateljeu u Katunu Trviškom. Slike s dvojnim signaturama zasnovane na asocijativnim, pretežito biljnim oblicima, određuje otvoren kolorit, brza i neposredna gesta. U ovim uzbuđenim likovnim razgovorima mnogostrukih, strukturalnih veza (ipak organizirana mikrosvijeta) uočavamo ili prepoznajemo pojedini rukopis. Poznavatelji s lakoćom identificiraju autorske dionice, ali ostaju razmišljanja o samozatajenju individualnosti, potiranju važnosti pojedinih umjetničkih osobitosti. Ipak, zaključujemo da stvaralački čin očituje kreativne, emotivne i duhovne pobude, radost i ispunjenje i vrijednosno je neovisan o jednom signatora djela ili o više njih.
Izložbu su otvorili pazinski gradonačelnik Renato Krulčić, autorica teksta kataloga, umirovljena muzejska savjetnica MGP-a Marija Ivetić, autori Elvis Berton i Rolf Laven te ravnatelj Muzeja grada Pazina Denis Visintin. Program otvaranja auditivno je upotpunio i nastup pazinske etno skupine Veja. Berton i Laven suradnju će nastaviti u rujnu kada će prirediti zajedničku izložbu u Schärdingu u Gornjoj Austriji.
(dio teksta preuzet sa: www.elvisberton.com)