Sve naše zbirke – U susret stalnom postavu

Datum otvorenja: 8. kolovoza 2017.
Vrijeme održavanja: kolovoz 2017. do kolovoz 2018.
Mjesto održavanja: izložbeni prostori Muzeja grada Pazina

Autorica izložbe: Marija Ivetić, muzejska savjetnica u mirovini. Suradnici: Adriana Putinja, muzejska tehničarka  i Denis Visintin, zamjenik ravnateljice.

Dvadesetu obljetnicu utemeljenja Muzej grada Pazina obilježava izložbom Sve naše zbirke / U susret stalnom postavu. Najranije nabavljeni muzejski predmeti dospjeli su  u  Muzej u šestom desetljeću dvadesetog stoljeća zahvaljujući razmahu raznovrsnih inicijativa na razvoju Pazina u čiji je registar bila uvrštena i muzejska djelatnost
 Osnivanje Muzeja pokrenulo je Društvo za povijest i kulturna pitanja Istre koje je 1952. godine započelo s akcijama za sanaciju i adaptaciju kaštela za muzejsku funkciju i prikupljanje građe te je oformljeno jezgro fundusa (slika, kipova, oružja i namještaja) budućeg Muzeja. Godine 1956. osnovan je (prvi) Muzej  grada Pazina kojemu je već 1957. promijenjeno ime u Narodni muzej , a slijedom više organizacijskih izmjena ovaj je Muzej postupno prerastao u Etnografski muzej Istre u čijem je sastavu  djelovala i Kulturno-povijesna zbirka. Od devetog desetljeća prošlog stoljeća Zbirka se postupno nadopunjuje otkupima i darovima, uz nju se vezuju brojne tematske izložbe iz kulturne povijesti Pazina i Pazinštine što je utiralo i put za ponovno osnivanje Muzeja grada Pazina 1997. godine. Prvo, kao dijela Narodnog sveučilišta potom samostalne ustanove.
Prema vrsti muzejske građe Muzeja grada Pazina je opći muzej, a prema području obavljanja muzejske djelatnosti je lokalni muzej.  Njegov inicijalni zbirni fond kod osnivanja Muzeja 1997. porastao je za  više od 1000 %  i razvrstan je u tri odjela: Kulturno-povijesni koji čini 11 zbirki, Povijesni 10 zbirki  i Galerijski odjel  sa Zbirkom likovnih radova suvremenog likovnog izričaja. Sukladno muzejskom zakonodavstvu sustavno se radilo na stručnoj obradi građe te je dvadesetu obljetnicu Muzej dočekao sa 21 zbirkom upisanom u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, a posljednja će Tehnička zbirka biti prijavljena za upis u 2018. godini. Usporedo sa nabavom građe kupnjom i darovima, stručnoj obradi i zaštiti fonda, velika se pažnja poklanjala i izložbenim i nakladničkim projektima te Muzej grada Pazina danas čini važni dio identiteta kulturološke slike Pazina i Pazinštine.
Izložbom kojom se prezentiraju muzejske zbirke, u obimu koji diktiraju veličina predmeta i izložbeni prostor, nakana je prikazati raznovrsnost fundusa koji će u stalnom postavu i budućim tematskim izložbama participirati u interpretacijama pojedinih tema iz naše prošlosti. Ujedno, nakana nam je i  motivacija žitelja Pazina i Pazinštine za osobnim doprinosima u rastu fundusa time i razvoju ustanove.

1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG 5.JPG
plakat-1.jpg