Rok Zelenko i Giampietro Vianello Casisa: Arheologija budućeg II

Otvorenje izložbe: 11. 06. 2014.
Mjesto održavanja: Muzej grada Pazina
Trajanje izložbe: 11. 06. – 07. 07. 2014.

“Arheologija budućeg II” dvojice umjetnika, Giampietra Vianella Casise i Roka Zelenka, nastala je na osnovi višegodišnjeg umjetničkog dijaloga.
Autori koji pripadaju različitim nacionalnim i kulturnim miljeima, Casisa iz talijanske Ferrare dok Zelenko pripada suvremenim stvaraocima slovenske obale, ostvarili su plodnu višegodišnju suradnju.
Projekt, koji je i u samom naslovu verbalno kontradiktoran, svojim tematskim određenjem nastavlja započet stvaralački put. Možemo reći da je “Arheologija budućeg” u sadržajnom smislu, nekakav magični zatvoreni krug, vremenska osmica, catch 22... arheologija, znanost, struka koja otkriva i proučava povijesne spomenike najstarijih razdoblja čovječanstva. Ona nam otkriva materijalnu kulturu minulih civilizacija, pa je stoga na čudesno razigrani način vezana uz promišljanje budućeg. Ovaj projekt, u vlastitom sadržajnom paradoksu, upozorava na relativnost istina, sveukupnost otvorenih mogućnosti, te neopterećenost umjetničkog čina. Dva autora različitog ishodišnog statusa teže stvaranju zajedničkog izražajnog produkta u konceptualnoj paradigmi određenog, a istovremeno varijabilnog okruženja sadržajnih postulata ponora povijesti.
Ipak, Rok Zelenko primarno je i prvenstveno slikar, dok se Casisa izražava medijem koji varira, ili preciznije, prelazi slikarstveno na različite načine. Usprkos tome što su njegovi artefakti kiparsko-ambijentalni te izražajni predmeti, u njegovom se radu uvijek radi o slici nadograđenoj u objekte. Bez sumnje, on se u izražajnom smislu čvršće i mnogo više oslanja na sadržaje, “konceptualnost”, nego na izvedbene načine i tehnička rješenja. Osjećaj estetskog ili anti-estetskog naboja autorov je ključni artistički čin.
Veći dio Zelenkovog slikarstva podsjeća na “De Chiricovsku metafiziku”, sa karakterističnim smirenim i praznim arhitektonsko-ambijentalnim prostorima u situaciji neispunjenosti, u iščekivanju događaja. Bit ovih krajobraza je posebna, smirena, gotovo magična atmosfera.
Na jedinstvenoj monokromnoj podlozi, apstraktno je likovno polje otvoren prostor, gdje vremensko ne postoji i nema granica. Prošlost i budućnost pružaju si ruku. Arheologija budućeg postoji.
Ovaj izložbeni projekt objedinjuje prilično različite stvaralačko-likovne ispovijesti. U svakom slučaju, radi se o inovativnom događaju, čiji je konceptualni dodir u shvaćanju realnosti, prezentiranju objektivnog, ili točnije, u iskazivanju određenog stava prema svijetu.

Dejan Mehmedovič

GIAMPIETRO VIANELLO CASISA
Rođen je u Padovi, gdje je studirao grafiku. Bavi se slikarstvom, skulpturom, instalacijom, teatrom. Živi i djeluje na području Ferrare (Ariano Ferrase) a već je deset godina član likovne kolonije Grožnjan. Jedan je od osnivača umjetničkog pokreta “Hermetički kromatizam”. Sudjelovao je na mnogim samostalnim i zajedničkim izložbama u svojoj zemlji i inozemstvu, kao i na brojnim likovnim kolonijama u Istočnoj Europi.

Značajnije izložbe:
1975: Venezia, 59a. Collettiva Bevilacqa La Massa
1975: Nizza: Biennale Internazionale d`Arte
1976: Vicenza, Basilica Palladiana
1990: Venezia, Biennale d`Arte-Palazzo dei Lamieri

ROK ZELENKO
Rođen u Ljubljani, gdje je 1975. diplomirao slikarstvo na Akademiji za likovnu umjetnost. Stalni je član likovne kolonije u Grožnjanu, gdje je obavljao mnoge odgovorne dužnosti. Bavi se slikarstvom, keramikom, dizajnom i publicistikom. Živi u Izoli (Slovenija), gdje je član Društva likovnih umjetnika “Insula”.
Značajnije izložbe:
1992: Berlin, Wilmersdorf museum, “Inferno”
1998: Milano, Centro culturale Bertolt Brecht, “Inferno”
2009: Berlin, Bundesministerium fur Ernaehrung, “Mediteranee Errinerungen”
2009: Venezia, Biennale, Efetti collaterali, Francoise Calcagne Studio, Artistic Vynil Disc

Casisa-Zelenko – zajedničke izložbe:
2000: Oprtalj, Sala, “Hermetički kromatizam”
2000: Ro Ferrarese, La Pastoreria, “Cromatismo ermetico”
2001: Umag, Muzej, “Arheologija budućeg I”
2002: Pazin, Kaštel, Casisa-Zelenko
2002: Pavia, Galleria “Il Mercatino”, Casisa-Zelenko
2003: Ljubljana, Etnogalerija “Škrina”, Bernetič, Casisa, Zelenko “Maske”